Lyžování: nejčastější úrazy a jejich prevence

Lyžařská sezóna je v plném proudu! Kromě adrenalinu, endorfinů a příjemných zážitků si ale ze sjezdovky můžeme odnést i nepříjemná zranění. Jaká jsou ta nejčastější a jak jim můžeme předcházet?

Mezi nejběžnější lyžařská zranění patří bezpochyby poranění v oblasti kolenních kloubů, a to především poranění předního zkříženého vazu (ACL), menisků nebo postranních vazů, zejména na vnitřní straně kolene. Jako tzv. nešťastnou triádu označujeme souhrnné poranění předního zkříženého vazu, vnitřního menisku a vnitřního postranního vazu.

Podobně častá jsou zranění v oblasti ramenního kloubu. Jedná se zejména o luxace (vykloubení) a zlomeniny ramene, kdy může a nemusí dojít také k poranění měkkých struktur kolem kloubu (vazy, šlachy, svaly).

Na horní končetině hojně nacházíme také zlomeniny zápěstí či specifické zlomeniny palce s poraněním vazů, způsobené popruhem hůlky.

Na dolní končetině dochází ke zlomeninám především v oblasti holenní kosti.

Mezi závažnější zlomeniny řadíme zlomeniny páteře, při kterých může dojít až k závažnému poranění míchy a následnému ochrnutí.

K nejzávažnějším úrazům patří bezesporu poranění hlavy. Při nárazu může dojít k lehčí či těžší formě otřesu mozku, ale také ke krvácení, jež může být fatální.

Všechny tyto stavy vyžadují odborné vyšetření lékaře a následnou terapii. Nepodceňujte lyžařská zranění a pokud se po pádu na lyžích necítíte ve své kůži, vyhledejte pomoc lékaře.

Pociťujete nepříjemnou bolest během nebo po lyžování, ale nevzpomínáte si na žádný úraz? Bolestivé stavy mohou být způsobeny také svalovým přetížením a funkčními poruchami hybného aparátu. V naprosté většině případů se nejedná o život ohrožující stavy, ale přesto je vhodné je nezanedbávat. Máte-li podezření na úponové bolesti, svalové přetížení nebo jiné funkční obtíže, požádejte o pomoc fyzioterapeuta nebo rehabilitačního lékaře a sportujte opět bez bolesti.

Věděli jste, že je možné všem těmto nepříjemnostem předcházet?

Nespoléhejte na štěstí a vsaďte na prevenci.

Nepřeceňujte své síly, vyhledávejte terén na který fyzicky i technicky stačíte.

Před lyžováním se alespoň pár minut rozcvičte a rozehřejte svaly, během lyžování odpočívejte a pijte dostatek vody.

Nevstupujte na uzavřené sjezdovky a vždy dbejte pokynů na informačních cedulích lyžařského střediska.

Dívejte se kolem sebe, dávejte pozor na ostatní lyžaře, zejména na děti.

Noste vždy ochranné pomůcky, jako je helma a chránič páteře.

Před sezónou vždy zkontrolujte stav svého vybavení, důležité je především správně seřízené vázání a nabroušené hrany.

A nezapomeňte před sezónou zapracovat také na své fyzičce, která zásadně ovlivňuje riziko zranění i funkčních poruch pohybového aparátu. Protože až se zima zeptá, co jsme dělali v létě…