Rozšiřujeme služby výživového poradenství. Doteď jsme jej poskytovali převážně profesionálním sportovcům ve vytrvalostních a silových disciplínách. Díky nové posile našeho týmu Kristýně Lechnerové jej ale konečně můžeme nabídnout i kolektivním sportovcům a klientům, kteří „jen“ chtějí změnit svůj životní styl.
Kristýna je nejen nutriční poradkyně se zkušenostmi z pražských nemocnic, ale hlavně profesionální sportovkyně. Kromě toho, že aktuálně dokončuje bakalářské studium Nutričního poradenství a sportovní diagnostiky na VŠTVS Palestra, také reprezentuje Českou republiku ve florbale.
Má dvě juniorské a jednu seniorskou medaili z mistrovství světa a během své kariéry už zkusila i dvě zahraniční angažmá ve Švédsku a Švýcarsku, kde nabrala spoustu zkušeností, které propojuje s praxí ve výživě.
„Zkušenosti ze zahraničí mě utvrdily v tom, jak moc je důležité brát každého člověka individuálně. To, co perfektně funguje jednomu, nemusí vůbec sedět někomu jinému,“ říká s tím, že přestože třeba ve Švédsku je florbalová liga na té nejvyšší světové úrovni, uchopení výživy je v tamních klubech dost podobné tomu v Česku. „Každý si to víceméně řešil sám. Žádný systematický přístup tam nebyl.“
Hlavní problém je v edukaci
A právě systematický přístup chce Kristýna v ideálním případě zavést i v Česku, kde přes 60 % obyvatel trpí nadváhou. Hlavní problém totiž vidí v nedostatečné edukaci o zdravém životním stylu a výživě, který se přenáší z rodičů na děti a vytváří začarovaný kruh. Proto si k ní k nám na kliniku mohou přijít pro rady dospělí i děti.
„Správná výživa není o dodržování přísných pravidel a zákazů, ale o nalezení rovnováhy a svobody ve výběru toho, co každému individuálně funguje.“
„Další problém je, že většina lidí začne výživu řešit až ve chvíli, kdy se objeví zdravotní potíže. Pro mnohé je jednodušší a pohodlnější si objednat fast food nebo hotové jídlo, než se věnovat přípravě vyvážených pokrmů doma. Často je to také otázka lenosti nebo nedostatku motivace. Mylná představa, že zdravé jídlo musí být drahé, to ještě zhoršuje. Ve skutečnosti ale může být správně naplánovaný jídelníček i finančně dostupný,“ říká s tím, že správná výživa není o dodržování přísných pravidel a zákazů, ale o nalezení rovnováhy a svobody ve výběru toho, co každému individuálně funguje.
A jak ji bude Kristýna hledat v rámci poradenství v Body Solution Clinic? „Na vstupním vyšetření provedu analýzu tělesného složení, společně projdeme anamnézu klienta a velmi důležitou součástí je otevřený rozhovor. Prostor pro otázky a diskuzi, abychom si ujasnili, co klient opravdu potřebuje a jaké jsou jeho cíle. Ať už jde o hubnutí, nabrání svalové hmoty nebo doladění detailů ve výživě či regeneraci,“ vypráví s tím, že u týmových sportovců je to o dost složitější než u individuálních. Kolektivní sportovci jsou limitovaní tím, jak funguje tým jako celek. „Třeba na zápasech nebo soustředěních se jí společně ve stejný čas a není moc prostor na svoje zvyklosti,“ říká. I přesto ale Kristýna dokáže fotbalistům, florbalistům nebo hokejistům pomoci.
„Klient získá na míru sestavený jídelníček a e-book s recepty. Součástí je i pravidelná online komunikaci včetně konzultací a reportů. Přibližně po třech měsících pak provedeme kontrolní analýzu tělesného složení.“

Výživové poradenství v Body Solution Clinic
„Na základě vstupních informací klientovi pošlu základní doporučení, která mu pomohou na cestě k jeho cíli. Pokud bude chtít dlouhodobou a více individuální spolupráci, mohu nabídnout své služby, kdy jsme v častém kontaktu i mimo kliniku. Klient získá na míru sestavený jídelníček a e-book s mnoha recepty. Součástí je i pravidelná online komunikace včetně konzultací a reportů. Přibližně po třech měsících pak provedeme kontrolní analýzu tělesného složení, abychom zhodnotili pokrok a případně upravili plán.“
Pokud půjde o nesportující klienty, začínat se prý bude „úplně od začátku“. Společně si vysvětlí základní principy. Například, co jsou makroživiny, jak funguje energie v těle, co by mělo tvořit vyvážené jídlo nebo jak nastavit denní příjem.
„Hledáme, co komu sedí, a učíme se, jak výživu začlenit do běžného života tak, aby to nebylo jen o dietách, ale spíš o dlouhodobé změně. Často je to i o tom vytvořit si k jídlu zdravý vztah,“ říká s tím, že právě v tom se práce s „nesportovci“ liší od práce s profíky. Tam se více cílí na výkon. Řeší se detaily jako správné načasování jídla, doplňky stravy nebo konkrétní nastavení v tréninkových a zápasových dnech. Jde se víc do hloubky, protože sportovci už většinou mívají alespoň základní přehled.
„Největší prohřešek sportovců? Nedostatečný energetický příjem a hydratace! Zvlášť u těch s náročným tréninkovým režimem, kde chybí prostor nebo chuť dostatečně jíst.“
Ani sportovci ale nejsou bezchybní. Zajímalo nás, co Kristýna během své kariéry vypozorovala jako jejich častý a zásadní prohřešek proti životosprávě, a hned měla jasno. Nedostatečný energetický příjem a hydratace! Zvlášť prý u sportovců, kteří mají náročný tréninkový režim, třeba i dvoufázové tréninky nebo víkendové turnaje, ale často nemají prostor nebo chuť dostatečně jíst. „To pak vede k únavě, horší regeneraci, častějším zraněním nebo stagnaci ve výkonu. Často ani neřeší složení a timing stravy vzhledem k tréninku či zápasu.“
Samozřejmě to začíná už v mládeži. Školy ani sportovní kluby se výživě příliš nevěnují. Ostatně právě informovanosti o výživě a životním stylu ve sportovních klubech se Kristýna věnovala ve své bakalářské práci. Výsledek? Velký prostor pro zlepšení.

Výživa je stále tabu
„Většina lidí nemá dostatek znalostí o makroživinách, o tom, jak by mělo vypadat vyvážené jídlo, nebo jak fungují kalorie. Ve školách se tomu bohužel nevěnuje pozornost, a tak se mnoho sportovců, trenérů i rodičů musí o výživu zajímat až z vlastní vůle, když si uvědomí, jak moc to ovlivňuje výkon a zdraví. Výživa je pořád takové trochu tabu téma, o kterém se často mluví jen okrajově nebo se mu úplně vyhýbá. Přitom je potřeba o ní mluvit otevřeně a srozumitelně, aby si každý mohl najít svůj způsob, jak ji začlenit do života.“ A právě s tímhle cílem Kristýna vstupuje do Body Solution Clinic. Vítej!
Kristýna radí...
Máš nějaký osvědčený trik, jak obelstít hlavu a začít „dobře jíst“?
Nezačínat se vším najednou. Místo kompletní změny životního stylu si radši vybrat jednu malou věc, kterou zvládnu držet. Začít postupně krok po kroku. Když si člověk zažije pár malých návyků, začne se to postupně skládat. Nejdůležitější je ale vědět, proč to vlastně dělám.
A jednoduchou radu, kterou by klientu mohli následovat hned zítra?
Začněte tím, že si každý den najdete chvíli jen pro sebe. Ať už na krátkou procházku, pár protahovacích cviků nebo klidné dýchání. Pomůže vám to nabrat energii, uvolnit stres a lépe se soustředit. Když se cítíte dobře, všechno ostatní – včetně zdravého stravování a pohybu – jde pak skoro samo.
Jaký „výživový mýtus“ bys ráda rozbila?
Že sacharidy jsou zlo a že je po určité hodině už nemůžeme jíst. Sacharidy jsou základním zdrojem energie pro naše tělo, a pokud je úplně vynecháme nebo omezíme víc, než je třeba, může to vést spíš k problémům než benefitům.
Kdy u nás můžete konzultovat svou životosprávu?
- Středa (výživové poradenství)
- Pátek (zátěžové testování)
O Kristýně Lechnerové
Vystudovala Střední zdravotnickou školu, obor nutriční asistent, kde absolvovala rozsáhlou praxi ve stravovacích provozech pražských nemocnic. Aktuálně dokončuje bakalářské studium Nutričního poradenství a sportovní diagnostiky na VŠTVS Palestra. Je také profesionální florbalistkou. S českou reprezentací přivezla celkem tři medaile z MS a na klubové úrovni působila mimo jiné ve Švédsku a Švýcarsku. V BSC rozšiřuje tým výživových poradců, kteří už se nebudou soustředit jen na individuální profesionální sportovce, ale pomohou i těm kolektivním a klientům z řad široké veřejnosti.

Foto: archiv BSC, Freepik